DUA T"JU TREGOJ METODEN ME EFIKASE PER TRAJTIMIN E PATOLOGJIKE ARTIKOLARE, E BAZUAR MBI PRAKTIKAT DHE MESIMET ANTiKE TE SHERUESVE JAPONEZE


Professore Shigeaki Hinohara
President i fakultetit te Farmacise ne Universitetin ne Universitetin Mjekesor te Tokios me 45 vite eksperience ne mjekesine tradicionale

Praktika e trajtimit: mbi 45 vjecare

"Te kujtosh gjithmone te verteten e thjeshte dhe te mos degjosh askend tjeter, gjithmone eshtë e mundur të trajtosh artikolacionet, edhe ne moshe te madhe"

Ky mjek thotë se ai ka qenë në gjendje të trajtojë një pacient tetëmbëdhjetëvjeçar që vuante nga osteokondroza prej disa muajsh. Për më tepër, ai pretendon se do të kurojë plotësisht një zonjë "të moshuar", e cila vuan nga një formë e përparuar e artritit prej 78 ditësh. Dhimbja e kyçeve do të zhduket në 4 ditë! Për 45 vitet e fundit ai ka demonstruar çdo metodë me zgjidhje praktike. Menjëherë pas transmetimit në një stacion televiziv europian (temë diskutimi "Mbani nyjet tuaja të shëndetshme në çdo moshë"), profesori i mirënjohur Shigeaki Hinohara pranoi kërkesën për një intervistë.

- Si jeni, profesor Hinohara? Më thoni, ju lutem, a është e vërtetë që sëmundjet e kyçeve dhe osteokondroza janë rezultat i pashmangshëm i moshës madhore dhe pjekurisë?

- Përshëndetje! Kjo deklaratë nuk është aspak e vërtetë. Besimi i tepërt tek mjekët që trajtojnë pacientët e tyre për 10 vjet dhe akoma nuk mund ta gjejnë kurën - ky është fryti i vërtetë i moshës madhore dhe pleqërisë. Ndërsa nyjet, shtylla kurrizore dhe kondroza trajtohen lehtësisht në çdo moshë. Kjo nuk është një mrekulli, është vetëm shkencë.

Duke e ditur sekretin dhe duke aplikuar pak disiplinë , mund të trajtoheni shpejt edhe në shtëpi. Shumë nga pacientët e mi e bëjnë këtë prej vitesh

- Pra, cili është sekreti i juaj?

- Sekreti është të kuptoni burimin e dhimbjes tuaj. Në përgjithësi, ne enciklopedi gjeni nje listë me deri në 147 shkaqe të mundshme të osteokondrozës dhe osteoartritit, por rezultati është i njëjtë, nyjet, shtylla kurrizore dhe kërci humbasin elasticitetin e tyre, kështu që dhimbja ndjehet. Ato lodhen për shkak të furnizimit të dobët të gjakut. Këtu është sekreti - ne duhet të rifillojmë furnizimin me gjak në nyje!

- Epo, po, por besohet se është pothuajse e pamundur të rifilloni furnizimin me gjak pas 45 vjetësh!

- E pakuptimtë! U hoqa veten nga karroca me rrota pas aksidentit dhe isha 45 vjeç.

- A e ndihmove dikë tjetër të ngrihet ne kembe nga karroca me rrota?

- E kam bërë, më shumë se një herë. Tani shumica e pacientëve të mi janë afrikanë mbi moshën 40 vjeç, sëmundjet e të cilëve u zhvilluan me moshën. Më vijnë me probleme të ngjashme: osteokondroza, artroza, artriti, nervi shiatik, etj. Këto sëmundje janë tejet lodhëse dhe ndërhyjnë në jetën e përditshme

Pacientët e mi kanë shumë dhimbje, qajnë, sepse është e vështirë për ta të ecin. Dhe dikush do të mendonte, ata janë njerëz normalë, jo sportistë ose persona me aftësi të kufizuara. Ata ankohen: "Unë s'kam bërë asgjë për ta merituar këtë, pse unë?" Dhe unë them: le të pushojmë së ankuari e qari dhe të fillojmë të punojmë për rimëkëmbjen e furnizimit me gjak.

- Si mund të rikuperohet furnizimi i gjakut në këtë moshë?

- Dy vjet më parë, në Evropë, unë i trajtoja njerëzit me ndihmën e lëvizjeve dhe një kompleks prej 96 ushtrimesh rutinë me pajisje trajnimi. Kjo është një mënyrë jashtëzakonisht e efektshme, por shumë e vështirë dhe aspak e përshtatshme për njerëzit që janë në dhimbje te madhe, është e vështirë për ta të stërviten, ata nuk kanë as kohë dhe as force fizike për të vizituar palestrat.

- A është e mundur për të trajtuar artikolacionet e dhimbshme duke shtypur disa pika të caktuara në trupin e njeriut?

- është e mundur të lehtësohet dhimbja, por nyjet mbeten të patrajtuara. Mos harroni, të gjitha procedurat duhet të kryhen nga profesionistë. Profesionistët e vërtetë mund të llogariten në gishtat e njërës dorë. Shumica e tyre jetojnë në Japoni. Dhe nuk mund të shkosh në Japoni për çdo kurs trajtimi. Ne nuk duhet të dëshpërohemi. Ka një rrugëdalje. Mendova se duhet të kishte një mënyrë më të thjeshtë dhe më inovative - dhe e gjeta.

- Emocionuese! A do na tregosh më shumë për këtë?

- Sigurisht. Qendra jonë ishte instituti i parë në botë që dha certifikatën e hyrjes në ilaçin më të përparuar për trajtimin e osteokondrozës dhe dhimbjeve të artikulacioneve, të zhvilluara në bazë të njohurive antike dhe praktikave të mjekësisë tradicionale japoneze. Unë duhet ta pranoj se kur dëgjova për të dhe për herë të parë mendova se ishte shaka, nuk mund të besoja se mund të ishte efektive. Por u çudita kur mbaruam testimin e saj në 4567 pacientë, të cilët ishin shëruar plotësisht nga sëmundjet e tyre, bëhet fjalë për më shumë se 94% e të gjithë vullnetarëve. 5.6% ndjejnë një përmirësim të konsiderueshëm, dhe vetëm 0.4% nuk treguan përmirësime.

-Cfarë lloj ilaçi është?

- Po flas për një krem të veçantë të shitur nën emrin e markës Hondrowell. Produkti ju lejon të harroni dhimbjet e shpinës dhe artikulacioneve brenda 10 ditëve, kurpse për rastet më të komplikuara mund të zgjasë nja dy muaj.

- Si funksionon ky krem i mrekullueshëm?

Nuk ka asnjë mrekulli, është thjesht shkencë e pastër. Hondrowell prodhohet duke ndjekur një recetë të lashtë japoneze duke ruajtur të gjitha pronat medicinale. Receta është dhënë për breza dhe mbahet sekret.

-Impresionuese. Por çfarë do të thotë kjo për njerëzit e zakonshëm që vuajnë nga sëmundjet?

- Kjo do të thotë që të gjithë do të jenë në gjendje të shërojnë nyjet në shtëpi brenda një ose dy muaj. Kremi Hondrowell nuk ngrin ose anestezon zonat e dhimbshme, ai "riaktivizon" trupin në nivelin qelizor. Zhduk shkakun e dhimbjes dhe rikthen fleksibilitetin në nyje dhe shpinë.

Në ditët e para, Hondrowell fillon rigjenerimin e sistemeve të trupit të njeriut. Epo, me ndalimin e dhimbjes menjëherë do të ndiheni më mirë. Në dy ose tre javë, trajtimi mund të përfundojë.

— Kremi Hondrowell ndihmon gjithashtu në rastet e osteoartritit dhe osteokondrozës?

Jo, siç thashë më parë: vepron në nivelin qelizor, rikthen furnizimin me gjak. Kurohet çdo sëmundje e lidhur me artikolacionet dhe shtyllën kurrizore - artrozë dhe artrit, reumatizëm, radikulit, osteokondrozë, zhvendosje e disqeve vertebral, dislokime, fryrje, fraktura, etj - kremi është çuditërisht i efektshëm.

- Ky është një produkt interesant. Të ndihmon të shpëtosh nga të gjitha këto sëmundje, dhe jo vetëm të lehtesosh dhimbjen?

Hondrowell largon dhimbjen në fillimet e trajtimit dhe eliminon plotësisht sëmundjen. Mos më keqkuptoni, unë e adhuroj stërvitjen fizike dhe sportin dhe bëj ushtrime për aq kohë satë mundem, por për shumicën e pacientëve ky krem është mënyra më e thjeshtë, më efektive dhe e përshtatshme për t’u trajtuar.

- Unë besoj se shumë lexues do të pyesin veten: ku mund ta gjejmë këtë krem?

Ne kemi dashur të fillojmë shitjen në barnatore - por ende nuk kemi gjetur një marrëveshje me farmacistët, sepse Hondrowell mund të dëmtojë ekonominë e tyre. Njerëzit i blejnë ilaçet e tyre prej vitesh, por numri i pacientëve po rritet vazhdimisht, dhe kjo situatë është e përshtatshme për të gjithë. Prandaj, ne aktualisht shesim Hondrowell ekskluzivisht në faqen zyrtare të internetit. Kjo marrëveshje ka avantazhet e saj - ajo shet pa ndërmjetës, gjë që na bën të mundur mbajtjen e një çmimi të ulët.

- Faleminderit për intervistën, Profesor Hinohara! Dëshiron të thuash diçka para lexuesve tanë përpara se të përshëndetemi?

Po, natyrisht Unë do të doja t'u tërhiqja vëmendjen e lexuesve për faktin se sëmundjet e shpinës dhe të artikulacioneve po prekin gjithmonë e më shumë mosha të reja, dhe madje edhe një dhimbje e butë dhe periodike është një arsye për t'i kushtuar vëmendje problemit. Asnjë mjek nuk do të përpiqet t'ju bindë që t'i nënshtroheni trajtimit.

Dhe mbani mend: çrregullimet dhe sëmundjet e shkaktuara nga dhimbja e shpinës dhe artikulacioneve nuk shoqërohen vetëm me siklet dhe bezdi, por shkurtojnë kohëzgjatjen e jetës me 10-15 vite.

- P. S .: Pas intervistës me profesorin Hinohara, lexuesit tanë kanë mundësinë që ta porosisin Hondrowell me një zbritje shtesë dhe të harrojnë dhimbjet e shpinës, etj.

Intervistoi Z.Asmal